Bhringraj znaczy właśnie „włosy”. Tak nazwano indyjskie zioło, które posiada znaczące właściwości lecznicze. Uwielbiany w Indiach i powszechnie stosowany w medycynie tradycyjnej (ajurwerdzie).
Bringhaj to roślina o zielonych, wydłużonych listkach i delikatnych, białych kwiatach. Jest ona tak drogocenna, że wykorzystuje się zarówno jej kwiaty i liście, jaki i korzenie oraz łodyżki. Zawarte w roślince składniki dobroczynnie wpływają nie tylko na włosy, lecz również na skórę głowy.
Z rośliny uzyskuje się zielony proszek, który w połączeniu z olejkiem (najczęściej kokosowym) tworzy miksturę służącą do olejowania włosów. Po takiej kuracji zaczynają dziać się cuda, jakich nie zapewni chyba żadna odżywka: włosy zaczyniają szybciej rosnąć i zagęszczają się. Olejek stanowi ratunek dla wszystkich, którzy walczą z siwieniem, wypadaniem włosów, a nawet łysieniem, ponieważ bardzo skutecznie wzmacnia cebulki, a przy dłuższym użyciu wydobywa naturalny, nieco ciemniejszy kolor włosów (suche, zniszczone włosy tracą lekko kolor).
Bardzo dobrze jest wykonać za jego pomocą masaż skóry głowy, ponieważ olejek bhringraj pobudza cyrkulację oraz łagodzi wszelkie podrażnienia na skórze głowy oraz zwalcza różnego typu nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu (łupież, łuszczyca). Ma uspokajające i nieco chłodzące właściwości, polecany jest więc dodatkowo jako cotygodniowa kuracja- rytuał piękna i odprężenia po ciężkich dniach pracy.
Osoby, które walczą z rozdwajającymi się końcówkami również pokochają olejek bhringraj, ponieważ fantastycznie pielęgnuje końcówki włosów i zapobiega ich rozdzielaniu i rozwarstwianiu.
Bardzo dobrze jest używać go latem, ponieważ zawiera filtr słoneczny i ochroni nasze włosy przed szkodliwym działaniem promieni UV, ale nie tylko słońce staje się wrogiem, którego pokona ten „zielony wojownik”- zabezpieczy on bowiem łuski włosa przed wszelkimi zabiegami wymagającymi wysokiej temperatury typu suszenie, kręcenie gorącą lokówką czy prostowanie, a ponadto znacznie wzmocni ich odporność podczas rutynowych zabiegów związanych z włosami:czesanie, szczotkowanie, naciąganie spowodowane związywaniem włosów gumką, tarcie i szarpanie spowodowanie osuszaniem włosów ręcznikiem.
Jeśli nadal nie jesteście przekonane (i przekonani) do rewolucyjnych właściwości olejku bhringraj wystarczy spojrzeć na piękne włosy hindusek– one od wieków używają olejków do pielęgnacji włosów. Może warto zatem zaczerpnąć wiedzy zgromadzonej przez filozofię i medycynę wschodu?